Laisvieji Kauno archyvai

Restoranas "Pasaka"

Iš vaikystės pamenu kavinę "Pasaka", esančią dabartinėje "Casa della Pasta", Laisvės al. 27.

Užeidavom ten išimtinai retai, bet iki šiol pamenu, kad ten valgiau befstrogeną su keptu kiaušiniu ant virsaus. Dabar suprantu, kad tai tikras, klasikinis, europietiškas patiekalas - nors tuo metu atrodė gan keistokas. :) Per televizorių restorane rodydavo "multiplikacinius" filmukus - galbūt dėl to jis vadinosi "Pasaka". Labai smagu atsiminti. Lankiausi ten būdamas 10-11 metų (dabar man 43 -eji), mama dirbo Kauno centre, todėl gerai pamenu daugelį vietų.

Berašydamas atsiminiau kitą, stilingą ir paslaptingą vietą, kurią visada atsimenu praeidamas pro šalį - tai kavinė "Ekspresas". Dabar ten mažai kam įdomus mados butikas, o gal kailių salonas. Sovietmečiu ten buvo dinamiška miesto vieta. Galėdavai lyg New Yorke ar Berlyne prisėsti prie baro, išgerti turkiškos kavos (tuo metu kavos dar negėriau, pamenu tik turkišką kavos ruošimo būdą) ir užkąsti. Viena siena buvo veidrodinė, kabėjo disko stiliaus rutulys-šviestuvas, o "užsienio jausmą" labiausiai skatino užkandžiai. Būtent tuo ta vieta skyrėsi nuo kitų užkandinių, spurginių ar valgyklų. Ant juodos duonos užteptas kažkodėl raudonos spalvos sviestas (spėju, sviestas sumaišytas su "tomatu' ar pomidorų tyre) bei su "prabangiu" servelatu ar parūkyta vištienos filė.

Verta paminėti "Romuvos" kino teatrą, kuris dabar lyg ir gyvuoja, lyg ir funkcionuoja, bet tuo pačiu yra kažkodėl "negyvas".

Labai keista matyti, kad pačioje miesto širdyje, legendinio, smetoninio "Metropolio" restorano pastate vis dar įsikūrusi "Charlie Pizza". Kai vis skaitau apie smetoninį Kauną, jame gyvenusią aukštuomenę - buržua, kultūrą ir bohemiją, dažnai nejaučiu, apie ką kalbama. Taip, miestas tikrai tvarkosi, bet tuo pačiu tvyro keistas, lėkštas, tuštokas jausmas. Man rodos, nutolome mes jau toli nuo to Laikinosios sostinės minties ir išskirtinės atmosferos.

Mano galva, tiek Vilnius, tiek Klaipėda tuo atžvilgiu tvarkosi geriau ir randa geresnį balansą tarp praeities ir dabarties. Klaipėda išsaugojo vokišką paveldą, naujos vietos, užeigos, įstaigos balansuoja geriau tiek su vieta, tiek pačiu pastatu. Vilnius ypač stebina savo istoriniu gyliu, daugialype kultūra ir architektūra, neskaitant naujojo statybų ir renovacijos periodo. Rodos, net ir privatus sektorius, kurdamas verslą, atsižvelgia ne tik į savo interesą, bet bando subtiliau taikytis prie vietos. Kavinės, restoranai pasižymi savitumu, orginalumu, šarmu, matyti mažiau modernaus kičo.

Kaip keistą mūsų miesto skonį paminėčiau naują kavinę Habitscoffeehouse, labai gražiame, renovuotame pastate, deja, kavinės interpretacija tiesiog stebėtinai šalta ir mano galva - totaliai ne į temą.

Visgi Laisvės alėja atsigauna, ir tuom džiugina. Kaip mėgstu sakyti, kas belieka iš Kauno, jei ne Laisvės alėja ir Žalgiris. :))) Ačiū už dėmesį.

 

Atsiminimo autorius: Tomelis, 2021 m. gruodis